نرم افزار SPSS یکی از قدیمی ترین ، برنامه های کاربردی در زمینه تجزیه وتحلیل‌های آماری است . کلمه SPSS مخفف Statistical package for social science (نرم افزار آماری برای علوم اجتماعی ) می باشد.

ir.tinasoft.parsian.spss

این نرم افزار در ابتدا برای تجزیه وتحلیل رداده‌های آماری در علوم اجتماعی طراحی شد ولی از انجا که طراحان آن محیطی بسیار ساده و در عین حال کارآمدی را برای همه نوع تحلیل آماری در آن تدارک دیده بودند، کم کم جایگاه خود را در بین کاربران پیدا کرد و با افزایش نیاز کاربران این نرم افزار نیز گسترش یافت. اینک محققین و دانش‌پژوهشان تقریبا در همه حوزه‌ها می توانند برای تحلیل داده‌های خود از این نرم افزار استفاده نمایند. شاید در زمینه آمار نرم افزارهای قوی تری هم وجود داشته باشد، اما از آنجا که کاربران عموما به واژه‌ها و اصطلاحات آماری و نرم افزاری که لازمه کار با یک نرم افزار آماری است آشنایی کمتری دارند، بیشتر محیطی را که ساده و درعین حال دقیق و کارآمد است ترجیح می‌دهند. از این رو SPSS بیشترین توجه پژوهشگران و محقیق را جلب خود کرده است.

علت استقبال اکثر محققان از این نرم افزار استفاده راحت، ارائه خروجیهای با محیط گرافیکی بسیار عالی و انجام اکثر روش های آماری بدون نیاز به برنامه نویسی و نیز دارا بودن محیط برنامه نویسی ( SYNTAX SPSS EDITOR) برای کاربران حرفه ای می باشد.

دو کتاب مفید در این زمینه (به زبان انگلیسی)

دانلود کتاب آموزشی ۱ (SPSS 12 MADE SIMPLE)

این کتاب برای انتخاب آزمون مناسب، روش جالب توجهی ارایه کرده است.

دانلود کتاب آموزشی ۲ (Step by step guide to data analysis using SPSS for windows)

این کتاب با روشی نوین و با ارایه‌ی مثال‌های مناسب، به آموزش نرم افزار می‌پردازد.

تصاویری از نمای پنجره وخروجی برنامه:

 

SPSS

SPSS21

1SentimentAnalysisModPremium