MATLAB مخفف MATrix LABoratory  به معنای آزمایشگاه ماتریس که به توانایی این نرم افزار در استفاده از ماتریس‌ها در حل مساوئل گوناگون اشاره می‌کند. یک محیط قدرتمند برمبنای محاسبات عددی می باشد که در اواخر دهه ۷۰ میلادی در دانشکاه نیومکزیکو توسعه داده شده است. از این زبان می توان در حل دستگاه معادلات جبری، ترسیم نمودارها ریاضی، حل معادلات دیفرانسیل، پردازش سیگنال، پیاده سازی الگوریتم ها، طراحی واسط های های کاری گرافیکی (GUI)، ایجاد اینترفنس جهت ارتباط با نرم افزارهای دیگر، تولید کدهای توصیف سخت افزار و ده‌ها کاربرد دیگر استفاده کرد.

نرم افزار  MATLAB یکی از نرم افزارهای قدرتمندی است که علاوه بر حل مسایل پیچیده ریاضی و آماری، قادر به شبیه سازی سیستم های پیچیده الکتریکی، مکانیکی، ترمودینامیکی و … خواهد بود. از جمله مزایای متلب می توان چنین بیان کرد:

  • پنجره واسط کاربر (IDA) بسیار دل‌پذیر و دست یافتنی که از امتیازات برنامه‌نویسی متنی و گراافیکی هردو استفاده می‌کند.

  • کتابخانه عظیمی از توایع مقدماتی و پیشرفته.

  • زبان قوی هم برای فرامین کوتاه و یک‌بار مصرف و هم برای برنامه نویسی برگ و کاربردی.

  • روش‌های متعدد ترسیمات دوبعدی و سه بعدی.

  • واسط برانامه ای (API)  که امکان فراخوانی برنامه‌های متلب از زبان‌های C و Fortran، تبدیل فایل‌های متلب (M-Code) به زبان C و استفاده از موتور محاسباتی متلب در این زبان‌ها را فراهم می‌کند. با استفاده از تبدیلات فوق برنامه‌های نوشته شده در محیط متلب را به صورت اجرایی کنسولی (قابل اجرا از خط فرمان سیستم عامل) درآورد. هم‌چنین امکان تهیه فایل‌های اجرایی با واسط گرافیکی برای ویندوز وجود دارد.

 

 

تصاویری از نمای پنجره وخروجی برنامه:

 

MATLAB_R2013a_Win8_screenshot

matlab3

Matlab

Matlab2